Our People
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Jacqui Brown

Principal
BSc, BEd, MEd
[email protected] 

Senior Leadership Team
Pastoral Care Team

Each Waka Huia at New Plymouth Girls’ High School has a Waka Kaitiaki (Head of Waka) and a Waka Amo (Waka Dean).

They are key people at the school that are in place to assist you as you become familiar with your new environment. They are special teachers who, in addition to teaching, oversee the daily care and management of a Waka Huia.

Aotea Waka Huia Deans

Rebecca Crowe

Waka Kaitiaki (Head Of Waka)
[email protected]

Matua Rihari Brown

Waka Amo (Waka Dean)
[email protected]

Kurahaupo Waka Huia Deans

Bronya Mischefski

Waka Kaitiaki (Head Of Waka)
[email protected]

Madison Parsons

Waka Amo (Waka Dean)
[email protected]

Tainui Waka Huia Deans

Jackie Crawford

Waka Kaitiaki (Head Of Waka)
[email protected]

Maggie Verry

Waka Amo (Waka Dean)
[email protected]

Tokomaru Waka Huia Deans

Callum Harris

Waka Kaitiaki (Head Of Waka)
[email protected]

Courtney Brons

Waka Amo (Waka Dean)
[email protected]

Teaching Staff
Name Email Position
Megan Bendikson (MBE)
Teacher and Specialist Classroom Teacher
Chevonne Hendrickse (CHE)
Teacher
Jim Graham (JGR)
Teacher
Dougal Hannam (DHA)
Teacher/Reliever
Stuart Hoare (SHO)
Teacher
Urmila Singh (USI)
Teacher
Dianne Young (DYO)
Teacher
Name Email Position
Suzanne Bradburn (SBR)
Deputy Principal
Dianne Young (DYO)
Teacher
Gail Lewis (GLE)
Teacher
Josie Cleaver (JCL)
Sports Director
Brett Zimmerman (BZI)
Head of Department - Careers
Jim Graham (JGR)
Teacher
Name Email Position
Dianne Young (DYO)
Teacher
Name Email Position
Abigail McCrae (AMC)
Teacher in Charge - Dance
Name Email Position
Bridget Wright (BWR)
Asst Head of Department - Art
Lisa Simpson (LSI)
Head of Department - Drama
Abigail McCrae (AMC)
Teacher in Charge - Dance
Name Email Position
Jill Crewe (JCR)
Teacher
Shayne Cochrane (SCR)
Teacher/Reliever
Lesley Harris (LHA)
Teacher
Leah McLean (LMC)
Teacher
Sally Ann James (SJA)
Teacher
Gillian McNeil (GMC)
Head of Department - English/Assistant Principal
Kerrie Wootton (KWO)
Teacher
Dougal Hannam (DHA)
Teacher/Reliever
Rebecca Mace (RMA)
Teacher
Callum Harris (CHA)
Teacher
Lauren Dennehy (LDE)
Teacher
Elizabeth Kinnell (EKI)
Teacher
Courtney Brons (CBR)
Teacher
Eugenie Petrove (EPE)
Teacher in Charge - Classical Studies
Imke Harder (IHA)
Teacher
Sue Gunn (SGUN)
Librarian
Charlotte Plant (CPL)
Teacher
Name Email Position
Jan Finnigan (JFI)
Guidance Counsellor
Jesiree Bicknell (JBIC)
Head of Wai Ora
Joanne Thompson Garrett (JTH)
Guidance Counsellor
Name Email Position
Maggie Verry (MVE)
Head of Department - Health
Suzanne Bradburn (SBR)
Deputy Principal
Jo MacCallum (JMA)
Teacher in Charge - Food & Nutrition/Health
Emma Doherty (EDO)
Teacher
Alana Kane (AKA)
Teacher
Shanelle Smart (SSM)
Teacher
Chelsea Watton (CWA)
Teacher
Julia McNeil (JMN)
Teacher
Elizabeth Kinnell (EKI)
Teacher
Angela Whitehead (AWH)
Teacher
Name Email Position
Colleen Horne (CHO)
Teacher
Julia McNeil (JMN)
Teacher
Angela Whitehead (AWH)
Teacher
Sally Laing (SLA)
Teacher
Maggie Verry (MVE)
Head of Department - Health
Jo MacCallum (JMA)
Teacher in Charge - Food & Nutrition/Health
Name Email Position
Yomi Williams (YWI)
Head of Department - Languages
Rebecca Mace (RMA)
Teacher
Elizabeth Kinnell (EKI)
Teacher
Name Email Position
Shirley McVicar (SMC)
Head of Department - Learning Support/SENCO
Kat Bolton (KBL)
Awhina Focused Learning Classroom Teacher
Kim Cribb (KCR)
Learning Support Teacher - Awhina/Specialist Teacher - Waimarie
Name Email Position
Andrew Bone (ABN)
Asst Head of Department - Mathematics
Gail Lewis (GLE)
Teacher
Helen Hofmans (HHO)
Teacher
Jackie Crawford (JCF)
Teacher
Matt Coleman (MCO)
Teacher
Jonathan Faulkner (JFA)
Head of Department - Mathematics
Lynda Fromings (LFR)
Teacher
Stacey Colbourne (SCO)
Teacher
Sandra Rutherford (SRT)
Teacher
Megan Bendikson (MBE)
Teacher and Specialist Classroom Teacher
Chevonne Hendrickse (CHE)
Teacher
Tanya Harris (THA)
Asst Head of Department - Mathematics
Fiona McRae-Plumtree (FMC)
Teacher
Madison Parsons (MPR)
Teacher
Name Email Position
Juliet Woller (JWO)
Head of Department - Music
Name Email Position
Brendan Dickson (BDI)
Head of Department - Physical Education
Josie Cleaver (JCL)
Sports Director
Wendy Stewart (WST)
Teacher
Jim Graham (JGR)
Teacher
Chelsea Watton (CWA)
Teacher
Name Email Position
Grant Robinson (GRO)
Teacher
Katie Smith (KSM)
Teacher
Kirsty Grieve (KGR)
Head of Department - Visual Arts
Nickolas Bouterey (NBO)
Teacher
Callum Harris (CHA)
Teacher
Name Email Position
Andrew Chubb (ACH)
Asst Head of Department - Science (Physics)
Brett McFarlane (BMC)
Deputy Principal
Bronya Mischefski (BMI)
Asst Head of Department - Science (Biology)
Grant Robinson (GRO)
Teacher
Simon Berndt (SBE)
Asst Head of Department - Science (Chemistry)
Katie Connor (KCO)
Teacher
Stacey Colbourne (SCO)
Teacher
Oliver Harris (OHA)
Teacher
Sandra Hawkins (SHA)
Teacher
Warwick Barker (WBA)
Asst Head of Department - Science (Animal & Plant Science)
Donna Ainsworth (DAI)
Teacher
Andrew Forest (AFO)
Teacher
Julia Stephens (JST)
Head of Department - Science/Laboratory Manager
Fiona McRae-Plumtree (FMC)
Teacher
Lucinda Rawlins (LRA)
Teacher
Name Email Position
Eddie Brown (EBR)
Head of Department - Social Sciences
Eugenie Petrove (EPE)
Teacher in Charge - Classical Studies
Jeffrey Sanders (JSA)
Teacher
Karen Conybeer (KCN)
Asst Head of Department - Social Sciences
Stella Bond (SBO)
Deputy Principal
Dougal Hannam (DHA)
Teacher/Reliever
Rebecca Crowe (RCR)
Teacher
Chevonne Hendrickse (CHE)
Teacher
Jim Graham (JGR)
Teacher
Stuart Hoare (SHO)
Teacher
Sophie Lamb (SLM)
Teacher
Kimberley Bellas (KBE)
Teacher
Sam Moon (SMN)
Teacher
Lauren Dennehy (LDE)
Teacher
Urmila Singh (USI)
Teacher
Name Email Position
Sarah Sampson (SSA)
Head of Department - Waimarie
Monique Jansonius-Albers (MJAN)
Teacher Assistant - Waimarie
Kim Cribb (KCR)
Learning Support Teacher - Awhina/Specialist Teacher - Waimarie
Name Email Position
Joanne Thompson Garrett (JTH)
Guidance Counsellor
Rihari Brown (RBR)
Head of Department - Māori
Unity Wara (UWA)
Kapahaka Tutor/Teacher
Elizabeth Kinnell (EKI)
Teacher
Name Email Position
Dianne Young (DYO)
Teacher
Kevin Byrne (KBY)
Deputy Principal
Nickolas Bouterey (NBO)
Teacher
Sally Laing (SLA)
Teacher
Colleen Horne (CHO)
Teacher
Craig Thomas (CTH)
Head of Department - Technology
Name Email Position
Bridget Wright (BWR)
Asst Head of Department - Art
Nickolas Bouterey (NBO)
Teacher
Katie Smith (KSM)
Teacher
Juliet Farquhar (JFR)
Teacher
Kirsty Grieve (KGR)
Head of Department - Visual Arts
Tanya Mercer (TME)
Teacher
Megan Maton (MMA)
Teacher
Andrea Fanshawe (AFA)
Teacher